Türker İnanoğlu, Cüneyt Arkın’ı anlattı

Türk sinema tarihinin usta oyuncusu Cüneyt Arkın sevenlerini yasa boğdu.

Dün gece saatlerinde rahatsızlanması sonucunda hastaneye kaldırılan güzel aktör, tedavi gördüğü sırada hayatını yitirdi.

Koca bir jenerasyonu sinemalarıyla büyüten Cüneyt Arkın, 85 yaşında son nefesini verdi.

Yakışıklılığı ve oyunculuğu ile lisanlara pelesenk olan Cüneyt Arkın’ın geride bıraktığı yakınlarından, bir devir aktörün direktörlüğünü de yapan Türker İnanoğlu, Habertürk TV’ye bağlandı.

Hüznü sesinden muhakkak olan İnanoğlu, usta oyuncu ile yaşadığı anları aktardı.

Oyuncunun yurt dışın tekliflerini reddedip ‘Memleketimde kalırım’ dediğini aktaran İnanoğlu, şu tabirleri kaydetti;

Mesleği olan doktorluğu yapmadı, kendini sanata verdi

“Cüneyt Arkın, sinemaya girdiği günden beri arkadaş oldığım bir kişiydi. 32 sinema çektik. İran’a Tahran’a Roma’ya birçok avrupa ülkesine gittik. Kendisi çok hırslıydı ve mesleğini çok seviyordu. Aslında bir tıp tabibiydi, baştan itibaren yapmadı doktorluğu, kendini sanata verdi.

Betün hanımla evlatlarının şahidi bendim. Birkaç sefer berbat durma düştüm, birinci gelen Cüneyt Arkın oldu lakin ben gidemedim, ben de hastayım. Allah rahmet eylesin.

Yurt dışı tekliflerini kabul etmedi

2 yılda 30 sinema çektik. Roma’da yayıldı, sinemacılar ortasında ‘çok hoş bir adam var’ diye sete çalışmalarımızı seytermeye üretimciler geliyordu. Lakin istemedi oralarda,  ‘ben kendi memleketimde yaparım’ dedi. Dışarıdan çok teklif geldi. Sinemaları yurt dışında gösterildi. Bir sinemada direktörlüğünü ben yapıyordum.

“Cüneyt hayatımı kurtardı”

Set ortalarında müsait bir alanda top oynardık, yemek paydosunda. Bir top göğsüme geldi nefes alamaz duruma geldim. Cüneyt nefes idmanı yaptırdı, hastaneye götürdü hayatımı kurtardı.