Türkiye’de inanılmaz buluş! Bor ve grafenden üretildi

Dünya bor rezervlerinin yüzde 73’üne sahip ve grafeni seri üretebilen 10 ülkeden biri ortasında yer alan Türkiye’de madenler farklı alanlarda kullanılmaya devam ediyor. Dünyada hammadde ve güç fiyatlarının çok artması ve tedarik zincirinin kırılması nedeniyle akaryakıt ve araç fiyatları yükseldi. Bu devirde tasarruf tedbirlerini de artırıldı.

Bunun sonucunda araç sahipleri düşük yakıt ve yüksek performans prensibiyle motor katkısı eserlere yöneldi. Üretici firmalar ise ülkemizde yüksek ölçüde bulunan madenleri eserlerinde kullanıyor. Fhm Nanoteknoloji Akademisi Genel Müdürü Mehmet Can Arvas, Nano Grafen hususu ve kullanım alanları ile ilgili yeni gelişmeler olduğunu tabir etti. Türkiye’de yüksek ölçüde bulunan bor ve grafen ile motor dostu eserler üretildiğinden bahseden Arvas, motor katkısı eserlerin araç motorunda sürtünmeyi ve aşınmayı azalttığı ve yüzde 20’ye varan yakıt tasarrufu sağladığı için ABD başta olmak üzere AB ülkelerinde de kullanılmaya başlandığını anlattı.

BOR VE GRAFEN ARAÇ MOTORLARINDA VE İŞ MAKİNALARINDA

Mehmet Can Arvas yaptığı açıklamada, “Bor madeni 1800 dereceye kadar grafen ise 3000 dereceye kadar yüksek ısıya sağlam olduğu için ve her iki gerecin de kaydırıcı özelliği ile birleşince metaller ortasındaki kayganlık artması ve sürtünme katsayısında kıymetli rol oynuyor. Motor ve makinalar da yüksek sıcaklıkta oluşan aşınma önlenirken, metal ömrü uzamakta ve elde edilen yüksek performans sayesinde ise yakıt tasarrufu yüzde 20’lere kadar çıkabilmekte ve bu ülke iktisadına tıpkı vakitte araç sahiplerine büyük bir tasarruf kapısını açmaktadır. Bu ileri borvigor teknolojisi tıpkı vakitte üniversitelerin otomotiv kısımlarından test ve raporları mevcut olup Türk teknolojisi olarak dünyada saygınlığını korumaktadır” dedi.

“Motor ve makinelerin korunması ve daha uzun yıllar çalışması ulusal servete katkı olduğundan Bor vigor üzere bor ve grafen bileşiminden elde edilen eserler bu ömürleri uzatıyor. Yağ eksiltme yahut yağ yakmayı önlüyor ve siyah duman atma konusu önlendiği için etrafa direk yararı oluyor.15 yıldan beri kullanılan bu nanoteknolojik eserlerin, motor sesinin düşmesi dahil 8 farklı yararı varken ,hiçbir yan tesiri ve ziyanı bulunmuyor. Hem yeni hem de ikinci el tüm araç motorlarında kullanıldığında ülke iktisadına ve araç sahibinin iktisadına önemli tasarrufu bulunuyor. Rastgele bir servis yahut tamirciye gereksinim olmadan, her araç sahibi kendisi motora ek edip kullanıyor” diyen Arvas “Aynı vakitte grafen ve bor madeni sıhhat dalından savunma endüstrisine kadar 250 değişik dalda kullanılabiliyor. Birebir vakitte motor yağının bozulma sebeplerinden olan yüksek ısıyı düşürdüğü için kullanılan yağın ömrü uzamaktadır. Yalnızca taklit eserlere karşı markamızı daha ileriye taşımayı sürdürüyoruz” dedi.

“LOJİSTİK DALINA KATKI VERİYOR”

Ticari taksiler, kurumsal araç filosu olanlar, tır sahipleri, yahut lojistik taşıma kooperatifleri, işçi ve öğrenci servis taşıyıcıları üzere daima hareket halinde akaryakıt harcayan araçlar için yüzde 20’ye kadar tasarrufun büyük ehemmiyeti olduğunu vurgulayan Mehmet Can Arvas, “Türk iktisadına bor ve grafen ile ilgili yatırım yapmak isteyenlere de proje takviyesi vermeye hazırız Türk iktisadının kalkınması temel önceliğimizdir” dedi.

“TÜRK İŞ ADAMLARI DÜNYAYA MEYDAN OKUMAYA BAŞLADI”

Arvas, yaptığı açıklamada “Eski Türkiye’de üretim ve teknoloji ismine bir adım atılmazken Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Türkiye’de ileri teknoloji atılımları, savunma, otomotiv ve öteki bir çok dalda Türk iş adamları dünyaya meydan okumaya ve dünya teknoloji platformlarına ‘Biz de Türk teknolojileri olarak varız ve en kaliteli eserleri yapmaya talibiz’ diyerek iştirak sağlamaya başladı” dedi.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.