Uber’in Cenevre’deki faaliyetleri resmen durduruldu

Cenevre‘de bir mahkemenin 2019’da aldığı karara itiraz eden Uber idaresi temyize başvurmuştu. Federal Mahkeme aldığı kararla Cenevre mahkemesinin Uber’in ‘işveren statüsünde’ olduğu istikametindeki kararını onayladı.

Mahkemenden yapılan açıklamada, kararın ‘keyfi’ olmadığına, Cenevre’de çalışan Uber şoförlerinin şirket ile ‘iş ilişkisi’ bulunduğuna hükmedildiği belirtildi. Açıklamada “Federal Mahkeme (Uber’in) ilgili itirazını reddediyor” tabirleri kullanıldı.

UBER’DEN KARARA REAKSİYON

Mahkeme kararı doğrultusunda Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere pek çok memleketler arası kuruluşa mesken sahipliği yapan Cenevre’de Uber’e erişim engellendi.

Mahkeme kararına reaksiyon gösterin Uber ise kararda ‘sürücülerin kendi istekleriyle istihdam edilmek istemediğinin’ dikkate alınmadığını savundu. Uber, Cenevre’deki hizmetlerini süreksiz olarak askıya almaktan diğer seçeneği olmadığını doğruladı.

Cenevre kantonu yetkilileri ise kararı ‘tarihi’ olarak nitelendirirken, başka kantonlara da emsal teşkil edebileceğini bildirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.