Almanya’da Personel Açığı Gittikçe Büyüyor: Yeni Başlayacaklara da Onları Tavsiye Edenlere de İkramiye Var!

Almanya, nitelikli personel bulabilmek için kesenin ağzını iyice açtı. Doktorlardan sonra şimdi de hedefte hemşireler var. Alman hükümeti, yeni başlayacak hemşirelere 8000 euro “hoş geldin ikramiyesi” verecek. Hatta onları tavsiye edenlere de ikramiye vereceklerini duyurdular. 

Almanya’da nitelikli işgücü açığı öylesine büyüdü ki, hemen her alanda uzman çalışan bulmak için kesenin ağzı açıldı.

Eyalet hükümetleri, hastaneler, çeşitli kurumlar, okullar, bakanlıklar, meslek görevlileri için ikramiye veriyor. Türk doktorların akın ettiği Almanya, şimdi de hemşireleri istiyor.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre; İşe yeni başlayanların yanı sıra bir arkadaşını, tanıdığını ya da akrabasını iş yerine getirenlere “promosyon” ya da “hoş geldin ikramiyesi” verilecek.

Çalışacak kişinin Alman vatandaşı olması şart değil. Yeterli düzeyde Almanca bilmeleri halinde, kişiler Türkiye’den “çalışma vizesi” ile de gelebilecek. Bunun için iş başvurusuna olumlu cevap verilmesi ve ardından gelecek davetiye ile çalışma vizesine başvurulması gerekiyor. B1 ya da B2 düzeyinde Almanca bilgisinin de kanıtlanması şart. Sadece sağlık sektöründe değil, eğitim alanında da işe yeni girecek olanlara ikramiye verilecek.

Birçok havaalanı idaresi de, havaalanı ve uçuş personeli getirecek olanlara prim vaat ediyor. Ayrıca uzman teknik personel de aynı haklardan yararlanacak. Türkiye’den bu alanda eğitim almış olan, sertifikası bulunan ve meslek deneyimi olanlar, iş daveti alırlarsa, Alman Ulusal Vizesi ya da Mavi Kart’la ülkeye gelebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir