Ev sahiplerine nefes aldıracak haber ‘Artık bu ücret alınmayacak’

Daha önce 21 bin TL olan istisna tutarı, 2024 yılında yapılan bu artışla birlikte 33 bin TL’ye yükseltildi.

Bu değişiklik, ev sahiplerine bir yıl boyunca 33 bin liranın altında kira geliri sağlamaları durumunda gelir vergisi ödeme yükümlülüğünden kaçma imkanı tanıyacak.

33 BİN LİRA VE ALTINDAKİ KİRA GELİRİ ELDE EDENLER…

Yıllık kira geliri 33 bin liranın üzerinde olanlar, bu tutarı aşan kısım için vergilendirilecekler.

Ancak 33 bin lira ve altındaki kira geliri elde edenler, bu tutara kadar olan kısmı için vergi muafiyetinden yararlanacaklar.

Kira istisnasından yararlanma şartları arasında ticari, tarım ve mesleki kazançlarından dolayı yıllık beyanname verenler bulunmamakta; ancak basit usulde vergiye tabi küçük esnaf, bu muafiyetten faydalanabilecek.

BİRİNCİ DERECE ENGELLİLER İÇİN 6 BİN 900 TL MUAFİYET TUTARI UYGULANACAK

Ayrıca, işyeri dışında lokantalarda çalışanlara günlük olarak verilen vergi muafiyeti miktarı da 110 TL’den 170 TL’ye yükseltildi.

Engelli vatandaşlar için belirlenen muafiyet tutarları da şu şekilde; birinci derece engelliler için 6 bin 900 TL, ikinci derece engelliler için 4 bin TL, üçüncü derece engelliler için ise 1700 TL olarak tespit edildi.

Bu nedenle, 2024 yılında kira geliri istisna tutarındaki artış, ev sahipleri için önemli bir avantaj sağlamıştır. Bu düzenleme, daha fazla ev sahibinin gelir vergisi ödemesinden muaf olmalarına olanak tanımaktadır.

Güncelleme: 16 Ocak 2024 / 08:51

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx