Kate Middleton’ın dedikoduları susturma hamlesi geri tepti! CNN’den tokat gibi karar… Manipülasyonlu fotoğrafları hangi detaylar ele veriyor? Teker teker açıkladılar

Galler Prensesi Catherine ya da hepimizin bildiği adıyla Kate Middleton’ın, iki ayı aşkın süre ortalarda görünmemesi ve Kensington Sarayı’nın “sağlık sorunları” gibi muğlak bir açıklamayla yetinmesi pek çok komplo teorisini beraberinde getirdi. Hatta “komplo” anlamındaki “conspiracy” kelimesinin, 42 yaşındaki Prenses’in adının ardına eklenmesiyle ortaya çıkan “Katespiracy” ifadesi manşetlerde yer bulmaya başladı. Kate’in herhangi bir resmi etkinliğe katılmaması, hatta evde ailesiyle çekilmiş bir fotoğrafının bile yayımlanmaması “Kate’e ne oldu?” tartışmalarını alevlendirdi.

Geçtiğimiz hafta pazar gününün İngiltere’de Anneler Günü olarak kutlanması bu alevleri söndürmek için iyi bir fırsattı. Galler Prensi ve Prensesi’nin halkla ilişkiler ekibi de aynı şekilde düşünmüş olacak ki çiftin resmi sosyal medya hesaplarından, Kate’in üç çocuğu George, Charlotte ve Louis’i kucaklayan bir fotoğrafı paylaşıldı. Fotoğrafa ilişkin metinde de Kate bizzat tüm annelerin Anneler Günü’nü kutluyordu. Prens William’ın çektiği vurgulanan fotoğraf kısa süre içinde yüz binlerce beğeni aldı, İngiltere basınında manşetlere taşındı hatta AFP, AP gibi uluslararası haber ajansları tarafından da abonelere servis edildi.

Ancak fotoğrafın paylaşılmasının üzerinden 24 saat geçmeden yeni kriz patlak verdi. Şahin gözlü sosyal medya kullanıcıları fotoğrafta pek çok tuhaflık fark etmişti. Charlotte’un hırkasının kolundaki tuhaf dalgalanmadan Kate’in montunun fermuarındaki uyumsuzluğa birçok detay, fotoğrafın üzerinde oynandığına işaret ediyordu. Uzuvların ve pencere pervazlarının kenarlarındaki bulanıklıklar, fotoğrafın yapay zekâ tarafından üretildiği iddialarına da yol açtı.

Bunun üzerine uluslararası ajanslar, fotoğrafı geri çektiklerini duyurdu ve nihayetinde Kate fotoğrafta bazı değişiklikler yaptığını yine sosyal medya üzerinden, “Birçok amatör fotoğrafçı gibi ben de ara sıra düzenleme denemeleri yapıyorum. Dün paylaştığımız aile fotoğrafının yol açtığı karışıklıktan dolayı özürlerimi iletmek istedim” sözleriyle itiraf etmek zorunda kaldı.

DENEYİMLİ EDİTÖR HEPSİNİ TEK TEK İŞARETLEDİ

2004-2010 yılları arasında The New York Times’ın fotoğraf editörlüğünü, 2016-2017 arasında ise National Geographic’in görsel direktör yardımcılığını yapmış olan Patrick Witty, Business Insider’a “Kensington Sarayı’nın bu fotoğrafı paylaşmış olması inanılmaz, ajansların fotoğrafı yaymış olması ondan da inanılmaz” dedi. Fotoğrafta ilk fark ettiği sorunların Charlotte’un sol kolunda hırkanın yeninin kaybolması ve Kate’in ceketindeki fermuarın yamukluğu olduğunu ifade eden Witty, “Kate’in başının çevresinde 10’dan fazla doğal görünmeyen alan vardı. Sanki bu ifadeyi başka bir fotoğraftan kopyalayıp buraya yapıştırmışlar izlenimi uyandırıyordu” dedi.

Patrick Witty’e göre işaretli alanların hepsinde sorunlar mevcut

Bu sorunların bazılarının sebebinin fotoğrafın telefon kamerasıyla çekilmesi olabileceğini de sözlerine ekleyen Witty, “Fotoğraftaki sorunların çoğu Portre modundan ya da Google Pixel 8’te bulunan Best Take özelliğinden kaynaklanıyor olabilir” dedi. Best Take, grup fotoğraflarında fotoğraftaki bireylerin her birinin en iyi göründüğü ifadeyi seçip hepsini tek bir fotoğrafta birleştiriyor.

Witty, fotoğrafın arka planındaki bulanıklık ve piksellenmenin de tekefon kamerasının nesneye odaklanmak için arkayı bulanıklaştırmasının sonucu olabileceğini öne sürdü.

CNN ARŞİVLERİ AÇTI

Öte yandan CNN, Saray’ın paylaştığı tüm fotoğrafların topluca gözden geçirileceğini duyurdu. 

CNN muhabirleri Lauren Said-Moorhouse ve Max Foster, aile üyelerinin geçmişte sosyal medyada paylaştığı fotoğrafların sosyal medyada çok olumlu tepkiler aldığını hatırlatarak, “Ama bu kez fotoğraf aynı zamanda medya kuruluşlarına gönderildi ve Saray düzenlemeler konusunda şeffaf davranmadı. Bu durum Saray ve medya kuruluşları arasındaki güveni zedeleyecek. CNN gibi birçok kuruluş, Kraliyet Ailesi’nin paylaşımlarını gözden geçirecektir. Bu fırtına var olan ilişkiyi zayıflattı. Kamunun yararına karşı herhangi bir örtbas söz konusu olduğunda artık haber kuruluşları spekülasyonları daha ciddiye alacaktır” açıklamasını yaptı.

Kate’in itirafının ardından Kensington Sarayı’nın Aralık 2023’te paylaştığı bu fotoğraf da yeniden gündeme geldi. Josh Shinner’ın çektiği fotoğrafta Louis’in parmaklarından birinin eksik olması o dönemde çok konuşulmuştu. Sosyal medya kullanıcıları bu karenin de ajanslar tarafından geri çekilmesi gerektiğini belirtti. 

İŞİ UZMANINA BIRAKMAK GEREK

Tanınmış isimlerin sosyal medyada paylaştıkları fotoğrafları rötuşlama uğruna takipçilerinin diline düşmesi çok yeni bir durum değil. Ancak uzmanlar, çok bariz durumlar dışında fotoğraflarda oynama olup olmadığına karar vermenin profesyonellere bırakılması gerektiğini vurguluyor.

California Üniversitesi’nde medya ile alakalı adli bilimler üzerine dersler veren Hany Farid, National Geographic’e yaptığı açıklamada, “Böyle bir durumda ipin ucunu kaçırmak çok kolaydır. Bir anda her şey şüpheli görünmeye başlayabilir. Çıplak gözle baktığınızda neyin gerçek olduğunu herhangi bir şekilde güvenilir biçimde anlayamaz hale gelirsiniz” dedi.

Öte yandan uzmanlar, rötuşlanmış fotoğrafları ayırt etmek için özel araçlar kullanıyor. ABC News’ün görsel teyit biriminde koordinatör yapımcı olarak çalışan Christopher Looft, “Dijital adli bilimler teknikleri ve konum belirleme, uydu görüntüleme ve sensör verileri hem bizim hem de izleyicilerimizin gördüğü şeye güvenebilmesini sağlıyor” dedi ve ekledi:

“Yaratıcı yapay zeka öyle bir hızla ilerliyor ki üzerinde oynanmış fotoğrafları tespit etmek için bir yıl önce kullandığımız ‘ipuçları’ bugün muhtemelen eski moda kaldı.”

Ajansların fotoğrafları geri çekmesi çok olağanüstü bir durum değil. Aksine oldukça rutin. Ajanslar bunu manipülasyon dahil birçok sebebe dayanarak yapabiliyor. Ancak bir fotoğrafın geri çekilmesi öncesinde ciddi bir değerlendirme süreci işliyor.

Bununla birlikte yalan ve yanlış içerikler tarafından kandırılmak istemiyorsanız, uzmanların sıraladığı bu tavsiyeler işinize yarayabilir.

KAYNAK NE?

Öncelikli olarak sormanız gereken soru, fotoğrafın kim tarafından paylaşıldığı olmalı. Kişiler ya da kurumlar, daha olumlu bir imaj çizmek, bir ürünün reklamını yapmak veya bambaşka bir sebepten ötürü fotoğraf rötuşlama yöntemine başvurabilir. Peki güvenilir haber kanalları için durum ne?

Farid, yayıncıların bu anlamda daha objektif ve dikkatli davrandığını belirterek, “Doğru olanı yapmak onların çıkarına” dedi. Haber ajanslarının Kate’in fotoğrafını geri çekmek zorunda kaldıklarını hatırlatan Farid, “Güvenilirlikleri sarsıldı, markaları zarar gördü” dedi.

Güvenilir haber kanallarının “yüzde 99,9 ihtimalle doğru olanı yapacağını” ifade eden Farid, yayıncıların bir görseli kullanmaktaki standartlarının herhangi bir bireyin ya da ticari kuruluşun çok çok üzerinde olduğunu belirtti.

Farid, savaş ya da seçim gibi tansiyonun yüksek olduğu dönemlerin özellikle kritik olduğunu da sözlerine ekledi.

IŞIK DOĞRU MU?

Farid, Kensington Sarayı’nın paylaştığı fotoğrafın yapay zekâ ile manipüle edilmediğini gösteren unsurlardan birinin ışıklandırma olduğunu belirterek, “ışık dördünün yüzüne de aynı şekilde düşüyor” ifadesini kullandı.

National Geographic fotoğrafçısı Mark Thiessen da ışık detayının yapay zekâ ile üretilmiş görsellerle gerçek fotoğrafları ayırt etmek için önemli bir kıstas olduğunu vurguladı. Thiessen, özellikle gözlerdeki yansımalara dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Üniversitedeyken ışık konusunda bana eğitim veren fotoğrafçı, her görsele tek tek bakıp nasıl ışıklandırıldığını anlamamı istemişti. Film sahneleri, dergi çekimleri, reklamlar… Hepsinde durum aynı. Gözlere bakarak aydınlatmaya dair fikir sahibi olabilirsiniz. Çünkü gözler yuvarlak ve yansıtıcıdır. Ortamdaki ışıklandırmaya tutulmuş aynalar gibidir.”

Ajansların geri çekme kararının yanı sıra Instagram da fotoğrafın altına bir uyarı mesajı ekledi

TERSİNE GÖRSEL ARAMA ÖNEMLİ BİR YARDIMCI

Farid, görünce duraksamanıza yol açan fotoğraflar hakkında ufak internet taramaları yapmanın faydası olduğunu söyledi.

“Bu fotoğrafla ilgili araştırmalar yapılmış mı, yazılar yazılmış mı? İçerik teyidiyle uğraşan siteler konuyla ilgili bir çalışma yapmış mı?” gibi sorular sormak gerektiğinin altını çizen Farid, özellikle Reddit, 4chan ve X gibi platformlarda görülen fotoğraflara mesafeli yaklaşmak gerektiğini ifade etti.

Looft ise, “‘Sahte’ denen fotoğrafların çoğu sahte değildir, sadece yeniymiş gibi paylaşılan eski fotoğraflardır. Tersine görsel araması yapmak, bir fotoğrafın önceden var olup olmadığını anlamanın çok iyi bir yoludur. Bu amaçla kullanabileceğiniz pek çok araç mevcut ancak TinEye harika bir tersine görsel arama motoru. Dahası daha derinlemesine araştırmalar yapmak isteyenler için de bazı araçlar içeriyor” diye konuştu.

FOTOĞRAFI ÇEKEN DE ÖNEMLİ

Thiessen “foto muhabir” ve “fotoğrafçı” kavramları arasındaki farka da dikkat çekerek, “Foto muhabirlerin çektikleri fotoğrafların içeriği değişemez” dedi.

Elbette foto muhabirlerin çektiği fotoğraflar da da kontrast düzeylerinin değiştirilmesi gibi standart ayarlamalar yapılıyor. Ancak bu durum manipülasyondan oldukça farklı. Thiessen, farkı “Bir oltanın ucuna bir nesne takıp fotoğrafını çektikten sonra oltayı silmek yerine fotoğrafı olta olmadan nasıl çekeceğimizi buluruz” sözleriyle özetledi.

Ancak pazarlama gibi ticari amaçlarda kullanılacak görseller için bu kurallar post-prodüksiyon aşamasında esnetilebiliyor. Günümüzde haber ve reklam içeriğinin sınırlarının hiç olmadığı kadar silikleştiğine dikkat çeken Thiessen, foto muhabirliğin sınırlarının çizilmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asyabahis
bahsegel giriş
bahsegel giriş
betmarlo giriş
casibom giriş
jojobet
lidyabet giriş
lidyabet
betmoon
betnano
asyabahis
bahigo
bahigo
bahigo
bahiscom
bahiscom
belugabahis
belugabahis
betcup
betpark
betroad
bets10
bettilt
betvole
casibom
casinomaxi
casinoper
cratosslot
dinamobet
dinamobet
dinamobet
goldenbahis
grandpashabet
holiganbet
hovardabet
imajbet
interbahis
jojobet
limanbet
limanbet
makrobet
mariobet
mariobet
mariobet
matbet
meritking
mobilbahis
mostbet
nakitbahis
ngsbahis
ngsbahis
ngsbahis
onwin
onwin
onwin
onwin
paribahis
paribahis
paribahis
perabet
perabet
perabet
piabet
pinup
pulibet
redwin
1xbet
sahabet
sekabet
setrabet
slotbar
superbahis
timebet
tipobet
tipobet
tumbet
vdcasino
vevobahis
Abdulla62630105
asyabahis
betcup
betorspin
betpark
betpark
betpas
betpas
betper
betper
betsat
betvole
casinovale
dinamobet
dumanbet
elexbet
elitbahis
extrabet
extrabet
favoribahis
gobahis
goldenbahis
gorabet
hilbet
hilbet
ikimisli
ikimisli
interbahis
jasminbet
klasbahis
klasbahis
kordonbet
kralbet
kralbet
ligobet
limanbet
limanbet
mariobet
markajbet
marsbahis giriş
matadorbet
matadorbet
meritking
milanobet
milanobet
milosbet
milosbet
mostbet
mostbet
mrbahis
mrbahis
neyine
noktabet
norabahis
oleybet
onbahis
orisbet
xslot
superbetin
tarafbet giriş
tulipbet giriş
padisahbet
padişahbet
palacebet
palacebet
perabet
perabet
pinup
pokerbeta
polobet
polobet
pusulabet
pusulabet
redwin
redwin giriş
vdcasino
venüsbet
grandpashabet
supertotobet giriş
tipobet giriş
vdcasino giriş
betcup giriş
sekabet giriş
romabet
romabet
sahabet
savoybet
savoybet
savoybetting
tipobet
tulipbet
Deneme bonusu veren siteler
avcılar escort
esenyurt escort
bahçeşehir escort
beylikdüzü escort
bakırköy escort
halkalı escort
şirinevler escort
şişli escort
istanbul escort
esenyurt escort
avcılar escort
tarafbet
betist giriş
showbet
xslot giriş
favorislot
barn festival
pragmatic slot oyunları
radissonbet
egt oyna
betmarlo
floating dragon oyna
bonus hunt" rel="dofollow">bonus hunt">bonus hunt
aresbet
tombala oyna
wild wild riches oyna
betibom
dog house megaways
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
wild west gold oyna
markaj giriş
trwin giriş
altıncasino
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
sugar rush oyna
hiperwin
sweet bonanza oyna
diyarbet
diyarbet
mrbahis
favorislot
markaj giriş
trwin
big bass bonanza oyna
gates of olympus oyna
egt oyna
favorislot
markaj giriş
trwin
betingo
bahisbudur
casi pol
casipol giriş
casipol giriş
casipol
casipol
romabet
mrbahis
casipol şikayetvar
casipol giriş
casipol twitter
casipol şikayet
casipol
casipol güncel giriş
casipol güncel
casipol giriş
casipol girişi
Pendik Escort
pendik escort