Şili’deki faciada acı bilanço! Ölü sayısı 112’ye yükseldi! Türkiye’den taziye mesajı

BBC’nin haberine göre, Şilili yetkililer, Valparaiso kentinde süren yangınlar da hayatını kaybedenlere ilişkin açıklamada bulundu.

ŞİLİ’DE ACI BİLANÇO: ÖLÜ SAYISI 112 OLDU

Yetkililer, yangınlarda en az 112 kişinin yaşamını yitirdiğini, 3 bin ila 6 bin evin hasar gördüğünü kaydetti.

Sağlık Bakanlığı da alarm durumuna geçtiklerini belirterek, hastanelere acil olmayan ameliyatların ertelenmesi çağrısında bulunarak, sahra hastanelerinin kurulması yetkisi verdi.

ŞİLİ HÜKÜMETİNDEN UYARI

İçişleri Bakanı Carolina Toha, ulusa seslenişi sırasında, ölü sayısının artabileceğini söyledi.

Toha, 1400 itfaiyecinin yanı sıra acil durum hizmetleri ile askeri personelin de görevlendirildiğini ve yangının sebebinin araştırıldığını ifade etti.

Hükümet, yangından etkilenen bölgelere seyahat edilmemesi uyarısında bulundu.

‘DOST ŞİLİ HALKINA BAŞSAĞLIĞI DİLYORUZ’

Dışişleri Bakanlığı, Şili’nin Valparaiso bölgesinde çıkan orman yangınlarındaki can kayıpları ve yaralanmalar nedeniyle Şili halkına ve hükümetine taziyede bulundu. Bakanlık, Şili’de çıkan orman yangınları hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Şili’nin Valparaiso bölgesinde son birkaç gündür yaşanmakta olan orman yangınları sonucunda meydana gelen can kayıpları, yaralanmalar ve yıkımdan üzüntü duyuyoruz. Dost Şili halkına ve hükümetine taziyelerimizi sunuyor, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralananlara acil şifalar diliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

 

ŞİLİ’DE ORMAN YANGINI FELAKETİ

Yerel basında çıkan haberde, Valparaiso’ya yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Penuelas Gölü Doğal Parkı’nda yangın çıktığı belirtilmişti.

Ulusal Afet Önleme ve Müdahale Servisinden yapılan açıklamada, yangının şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla yayıldığı ve bazı kasabalarda tahliye işlemlerinin başlatıldığı duyurulmuştu.

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, olağanüstü hal (OHAL) ilan ederek, “ihtiyaç olan tüm kaynakların” hazır bulundurulacağını ifade etmişti.

Yetkililer, yangınlarda en az 112 kişinin yaşamını yitirdiğini, 3 bin ila 6 bin evin hasar gördüğünü kaydetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir