Windows 12, 2024’te Yapay Zeka Destekli PC’lerle Birlikte Tanıtılabilir

Windows 11 cephesinde henüz taşlar yeni yeni yerine oturmaya başlarken Windows 12 ile ilgili sızıntıların sayısı artmaya devam ediyor. Hatta bunca şeyden sonra Windows 12’nin yaklaştığına kesin gözüyle bakıyoruz. Commercial Times tarafından yayınlanan bir rapora göre Microsoft, Windows 12’yi Haziran 2024’te piyasaya sürecek.

İş dünyasına odaklanan Tayvan gazetesi, bu tarihin PC sektörü için çok önemli olduğunu ve “yapay zeka PC” dünyasında yeni bir trendi tetikleyeceğini vurguluyor. Acer, Quanta, MSI ve Gigabyte gibi önde gelen endüstri oyuncuları görünüşe göre “AI PC’ler” konusunda oldukça hevesli. Hatta “AI PC’lerin ilk yılı” gibi söylemlerle birlikte yeni bir döneme girmeye hazırlanıyorlar.

Commercial Times’ın haberinde Windows 12 ve sözde Haziran çıkış tarihi ile ilgili ifadeler yer alsa da, sektör liderlerinden doğrudan bir alıntı yapılmıyor. Kaynakta bu bilgilerin Acer Yönetim Kurulu Başkanı Jason Chen ve Quanta Yönetim Kurulu Başkanı Barry Lam’in son açıklamalarıyla bağlantılı olduğu belirtilmiş.


Windows 12 konsepti.

Bilgisayar dünyasının iki önemli yöneticisi Perşembe günü Taipei’de düzenlenen Tayvan Medikal Teknoloji Fuarı’ndaydı. Acer CEO’su Chen, yapay zeka destekli bilgisayarların hem donanım hem de yazılımsal açıdan sektörü “hızlandıracağını” düşünüyor.

Barry Lam ise Quanta için üç segmentte beklenen yükselişin altını çizdi: yapay zeka PC, yapay zeka sunucu ve yapay zeka otomotiv elektroniği. Commercial Times, Lam’ın “önümüzdeki yaz Microsoft yeni nesil Windows işletim sistemlerini piyasaya sürdüğünde, AI PC’lerin de birbiri ardına piyasaya sürüleceğini” beklediğini ekliyor. Ancak bu Lam’dan doğrudan bir alıntı gibi görünmüyor.

Intel’in Meteor Lake, AMD’nin Ryzen 7040 ‘Phoenix’ mobil işlemcileri yapay zeka işlemlerini hızlandırmak amacıyla tasarlanan çiplerle destekleniyordu. Çip üreticilerinin yanı sıra ASUS, 2024 yılında “yapay zeka destekli bilgisayarlar” sunmayı planlıyor. ASUS’un eş CEO’su Samson Hu, şirketin 2024 yılında ilk yapay zeka bilgisayarlarını piyasaya sürmek üzere planlar yaptığını açıklamıştı.

Tüm bu gelişmeler 2024 yılı için Windows 12 ihtimallerini güçlendiriyor. Vaziyete bakılırsa Windows 12 ile birlikte “yapay zeka” kelimesini daha sık duyacağız. Hatta Windows 12’yi kullanabilmek için donanımsal yapay zeka desteği şart koşulabilir. Her şeyi zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir